Stiprios ir sveikos: moterys turėtų kilnoti sunkumus
Šiuo metu internetas yra pilnas baimę skatinančios informacijos apie jėgos treniravimą bei kūno rengybą. Sveikatos industrija sukūrė iškreiptą vaizdą apie tai, kas yra sveikata ir jėgos treniravimas, o ypatingai didelė dalis šios informacijos yra užkraunama mūsų brangiausiai populiacijos daliai – moterims. Tai ypatingai svarbi tema dabartinėje visuomenėje, kurioje paplitusios sėdmenų stangrinimo procedūros, begalė mitybos patarimų ir klaidingos informacijos apie jėgos treniravimą, judesius bei jų programavimą. Socialinė stigma ir baimės kurstymas jėgos treniravimo pasaulyje yra dažnas reiškinys, ypatingai tarp moterų. Dauguma jų, kitaip nei vyrai, susiduria su papildomais barjerais, kurie trukdo pradėti savo kelionę link sveikesnės gyvensenos ir savarankiškumo taikant jėgos treniruotes. Tačiau pagrindinė kliūtis moterims jaustis gerai yra ne techninė ar fiziologinė, o socialinis spaudimas iš visuomenės dėl klaidingų baimę keliančių įsitikinimų.
Istoriškai, visuomenės grožio standartas per laiką keitėsi atsižvelgiant į tuometines kūno rengybos ir išvaizdos tendencijas, o šios tendencijos sunkiai dera su sveiku gyvenimo būdu ir savarankiškumu. Yra mitas, kad jeigu moterys kilnos svorius, jos pasidarys „mažiau moteriškos“, dėl priežasčių, kurios man, kaip sporto fiziologui, nėra suprantamos. Moterys ir vyrai turi skirtingus hormoninius profilius pagrinde dėl skirtingų reprodukcinių funkcijų. Testosteronas yra pagrindinis vyriškas lytinis hormonas, kuris atlieka ypatingą rolę reprodukcinei funkcijai ir vyro seksualinėms savybėms, kaip raumeninės masės dydis ir plaukuotumas. Iš kitos pusės, pas moteris dominuoja estrogenas ir progesteronas – hormonai, kurie svarbūs reprodukcinei, menstruacijų reguliavimo funkcijai. Dėl šių hormoninių skirtumų tarp vyrų ir moterų mes negalime matyti tokio paties struktūrinio pokyčio treniruojant jėgą. Tačiau tai nereiškia, kad moterims nereikia kilnoti svorių. Tiek moterys, tiek vyrai kiekvieną dieną susiduria su stresą keliančiomis situacijomis, kurios reikalauja pritūpti, pakelti nuo žemės savo vaiką, pastumti kažką virš galvos ar užlipti laiptais į 5-tą aukštą. Šie judesiai reikalauja jėgos ir tvirtesnio raumenyno – dalykų, kurie yra treniruojami kilnojant svorius tam pritaikytoje aplinkoje.
Kaip vyras, kuris sugebėjo pabaigti Psichologijos akademijos 2 metų studijas tarp 30 moterų, aš jaučiu, kad gąsdinantys aplinkos veiksniai turi įtakos moterų baimei pradėti užsiimti svorių kilnojimu. Bauginanti ir nepriimanti aplinka – taip yra matomos vietos, kuriose kilnojami svoriai. Šis jausmas dažnais atvejais yra viena iš priežasčių, dėl ko moterys pasirenka užsiimti lengvesnio pobūdžio veiklomis – pilates ar joga. Šios veiklos atlieka puikų darbą suteikdamos galimybių įtraukti moteris į fizinį aktyvumą, sudarant grupines klases ir jaukią atmosferą. Tačiau sporto klubuose vis dar dominuoja vyrai, kas neretais atvejais gali sukelti moterims nenorą lankytis šiose vietose ir jų vengti. Sunkumų klinikos, kaip kineziterapijos įstaigos, noras yra suteikti lengvai prieinamų ir kokybiškų jėgos treniruočių paslaugą tiek moterims, tiek vyrams, sukuriant atmosferą, kurioje būtų užtikrinamas savimi pasitikėjimo ir „tu gali“ jausmas. Taip mes galime padėti moterims eiti sveikesnės gyvensenos link. Ir tikiu, kad mes nesame vieninteliai, kurie suteikia tokias galimybes.
Moterys baiminasi nepritapimo jausmo. Dauguma moterų, kurios įveikia viršuje paminėtus grožio standartų ir bauginančios aplinkos barjerus, susiduria su finaliniu iššūkiu – baime nepritapti dėl to, kad yra fiziškai silpnos ir nemoka atlikti judesių. Nerimas susideda iš negebėjimo tinkamai ir techniškai atlikti judesius ir mažo keliamo svorio pirmose treniruotėse. Tokios vietos kaip sporto salės ar įstaigos, kurios fokusuojasi į jėgos treniravimą, yra sausakimšos asmenų, kurie yra patyrę šioje srityje, o tai gali suteikti moterims nepritapimo jausmą. Įveikti šį nerimo jausmą yra paskutinis barjeras moterims. Moterys turėtų suprasti, kad tokios įstaigos funkcionuoja panašiu principu, kaip jogos ar pilates studijos – jos yra skatinančios tobulėti, palaikančios ir suteikiančios pagalbą, jeigu jos yra paprašoma. O pats jėgos treniravimas yra ilgas procesas ir, norint pilnai išgauti visus jo privalumus, teks įveikti šį paskutinį barjerą.
Socialinis spaudimas iš visuomenės yra iššūkis, kurį kiekviena moteris turės įveikti, o nepagrįsta baimė yra tai, kas trukdo moterims pradėti kilnoti svorius. Yra svarbu suprasti, kad jėgos treniravimas siūlo moterims begalę naudos, įskaitant raumeninės ir griaučių masės išsaugojimą, geresnę medžiagų apykaitą ir gyvenimo kokybę. Teisingos švietimo sąlygos, tinkama aplinka ir geri pavyzdžiai yra tai, kas skatina moteris imtis šios veiklos ir pasirūpinti savimi. Dabartinės tendencijos pradeda eiti linkme, kuri yra naudinga moterims. Sportu užsiimančios nuomonės formuotojos bei įstaigos, besifokusuojančios į jėgos treniravimą, atlieka puikų darbą mesdamos iššūkį standartiniams grožio, programavimo bei aplinkos įsitikinimams ir skatindamos moteris kilnoti svorius ir rūpintis savo sveikata. Moterys, įveikusios visas baimes, yra garsinamos ne tik dėl savo išvaizdos, bet ir dėl jėgos, pasitikėjimo savimi ir ryžto. Dėmesys pereina nuo to, kaip moterys turėtų atrodyti, į tai, ką jų kūnas gali padaryti ir pasiekti.
___________________________________________________
„Pirmosios treniruotės metu net neįsivaizdavau, kas manęs laukia. Užsiimti sunkumų kilnojimu pasiūlė mano vyras, bet nepažinojau nei vienos draugės, kuri tai darė. Tai taip pat nebuvo pirmas kartas, kai bandžiau prisijaukinti sportą, tad gal pačioje pradžioje buvo nedrąsu ir net nežinojau, kaip šis kartas baigsis… Bet jis nesibaigė ir tęsias iki šiol! Ir tikriausiai dėl to, kad mano tikslas pirmą kartą nebuvo numesti svorio, o sustiprėti ir tai pavyko padaryti! Pats pirmas mano tūpimas buvo su lazda ir visa treniruotė ir buvo vienas pratimas. Dabar kiekviena treniruotė yra iššūkis, kurį pabaigus su šlapia kakta ir šypsena lūpose. Taip pat atvedžiau ne vieną draugę į salę, net vyro mamą prikalbinau!“
Milda R.
„Negaliu sakyti, kad turėjau konkrečiai sporto su svoriais baimę. Labiau šiaip sporto, maniau, kad man nepatinka, netinka ir niekada nepamėgsiu. Atėjau į Sunkumų kliniką vedina užknisusio skausmo – tai nugaros, tai kaklo, tai galvos, tai klubų. Jau galvojau bet ką išbandysiu, nes užkniso! Ir netikėtai tiek sau, tiek kitiems – atradau tai, kas patinka. Vis didėjanti jėga, kiekvieną treniruotę matomas progresas, malonus (! Man, tai kuri nemėgo sporto, malonus!) procesas. Na ir vyšnia ant torto – nebeskauda! Dabar sporto vietą jau pakeičiau, bet toliau sportuoju su svoriais, nes kitaip nebenoriu. Teko susidurti su visomis pagrindinėmis baimėmis apie tai kalbant su aplinkos moterimis. Manau, labai svarbu surasti specialistus, kurie tas baimes išsklaidys ir išmokys teisingai dirbti su svoriais. Kai žinai, ką darai, ir aplinka nebebaugina ir bendraminčiai atsiranda. Jau net nekalbu apie visus sveikatai palankius aspektus, nes dabar komentuoju kaip entuziastinga klientė, o ne gydytoja. Bet trumpai tariant – moterų sveikatai, manau, sportas su svoriais yra net svarbesnis nei vyrų.“
Monika T.
Kontaktai
I-V 7-21 val.
UAB Dolores Dei
305809642
LT767300010168326474
Swedbank